Latest Entries »

Klasifikimi, ja zbulimet më banale të 2012SHBA- Të ngasësh makinën në gjëndje të dehur është e rrezikshme, të ecësh mbi taka të dhembin këmbët, ndërsa të thërrasësh ambulancën në vend të taksisë, kur ke pësuar infart, rrit mundësinë për të mbijetuar.

Këto janë vetëm disa nga dymbëdhjetë zbulimet ironike të sajtit “Scientific American”, por që janë publikuar në shumë revista serioze shkencore. Ky sajt i sjell në vëmendjen tonë për të treguar se faqet e revistave realisht duhet të mbushen me studime serioze dhe jo me gjëra kaq banale.
View full article »

Armeni , gjendet këpuca më e vjetër në botëARMENI- E krijuar 5 mijë vjet më parë, me lëkurë kau e lidhëse, këpuca e gjetur këto ditë në Armeni mendohet se është më e vjetra në botë. Këpuca është gjetur në një varr në Armeni dhe ka shumë mundësi ti ketë përkitur një gruaje e cila mund të jetë varrosur me një rituale misterioz. Varri përmbante dhe tre tenxhere në të cilën ndodheshin tre kafka fëmijësh së bashku me copëza elbi, kajsie, dhe gruri. Këpuca, që i përket periudhë së fillimit të qytetërimit është gjetur në një gjëndje mjaft të mirë, sa lidhëset e tij janë ende të paprekura.
në fillimet e qytetërimit
Doktor Ron Pinhasi, i universitetit College Cork thotë se këpuca është zbulimi i jetës. View full article »

Një shtatore e mistershme vendoset në kalanë e LezhësLEZHË- Një shtatore pa emër është vendosur në kalanë e Lezhës. Banorët në afërsi të kalasë kanë vënë re një makinë tip vinc disa ditë më parë kur disa persona kanë zbritur shtatorën në fjalë dhe e kanë vendosur në hyrjen e portës kryesore të kalasë. Sipas dëshimtarëve okularë, personat janë larguar menjëherë duke mbetur mister.
Për specialistin e monumenteve të kulturës në këtë park Dedë Margjoni shtatorja pa emër përshtatet mjaft mirë me arkeologjinë e kalasë, por mbetet mister mënyra se si ka përfunduar në kala, pasi nuk ka asnjë njoftim zyrtar për këtë veprim.
“Pasditen e 3 marsit një banor i lagjes sinjalizon për vendosjen e bustit. Kur erdha e pashë shtatoren u cudita dhe paradoski ishte këtu se as drejtori i parkut arkeologjik nuk View full article »

Amfiteatri Durrës, skeletet e zbuluara dëshmi për MesjetënDURRES - Skeletet e zbuluara gjatë misioneve të fundit arkeologjike italo-shqiptare në amfiteatrin antik të Durrësit janë bërë dje dëshmitarë mbi zhvillimet e jetës së hershme të qytetit në një konferencë shkencore që pozhvillohet në Exeter (Angli).
Studimi antropoarkeologjik i skeleteve që u përkasin viktimave të tërmetit të vitit 1272 ka dhënë disa përfundime mjaft interesante mbi Durrësin në periudhën mesjetare, të cilat janë paraqitur në konferencën arkeologjike mbi “Ushqimin dhe pijet përgjatë historisë së njerëzimit”-tha profesore Sara Santoro, bashkëdrejtore e misionit arkeologjik në amfiteatrin e qytetit 3000-vjecar.
Analizat morfologjike dhe izotopike të skeleteve, të kombinuara me të dhënat mbi View full article »

Apoloni, zbulohet  këmba prej bronxi  e luftëtarit romakFIER-Një zbullim arkeologjik është realizuar sot në Apoloni. Një këmbë bronxi, pjesë e një statuje romake është zbuluar nga gërmimet që kreu ekspedita shqiptaro-franceze. Nga format dhe mënyra e krijimit duket se këmba e statujës i përket një luftëtari romak. Vepra mendohet se I përket shekullit të II ose të III pas lindjes së Krishtit.

Ekspedita shqiptaro-franceze që po gërmon këto ditë në Apoloni, zbuloi pak ditë më parë një statujë. Statuja është busti i një atleti dhe sipas ekspertëve është gjetur në gjendje shumë të mirë.
Vetë ekspertët, flasin për një zbulim spektakolar duke iu referuar vjetërsisë së saj, përmasave të mëdha dhe gjendjes së mirë në të cilën është zbuluar.

Burimi: http://www.BalkanWeb.com

Restaurohen 182  monedha argjendi  nga thesari i FiniqitTIRANË- Laboratori i Konservimit dhe Arkeometrisë ka përfunduar procesin e plotë të restaurimit të 182 monedhave argjendi, pjesë e një thesari të zbuluar pak kohë më parë në rrethinat e qytetit të lashtë të Finiqit.
Bashkë me koleksionin e monedhave të lashta, të cilat nga hetimet e para të restauruesve janë venedikase dhe i përkasin shekullit të XII-të, u restaurua edhe një unazë argjendi me shqiponjë me një kokë, e cila ndodhej në brendësi të thesarit.
Në çastin e zbulimit e më pas të sjelljes së tyre për restaurim, sipas drejtuesit të Laboratorit të Konservimit dhe Arkeometrisë, Frederik Stamati, “të gjitha monedhat ishin jeshile dhe të përziera me baltë, për shkak të efekteve të korrozionit mbi View full article »

Vlore, 10 monedhat antike të qytetit ilir AmantiaVLORE- Dhjetë monedha të cilat i përkasin qytetit ilir të Amantias i janë dhuruar Muzeut Historik dhe Arkeologjik të qytetit. Një banor i fshatit Amonicë, 40 km në verilindje të qytetit të Vlorës i kishte gjetur monedhat me vlerë antike para viteve ’90. Viron Rama ia dorëzoi Muzeut, me dëshirën për t’i bërë sendet antike pjesë të fondit të këtij institucioni.

Drejtori i Zyrës së Menaxhimit të Parkut Arkeologjik Amantia-Orikum, Gëzim Llojdia ka thënë se “mbledhja e sendeve që dëshmojnë hershmërinë e këtyre qyteteve antike, dhe se po bashkëpunohet me banorët për grumbullimin e këtyre objekteve me vlera View full article »

Zbulimi i bustit romak në Apolloni bën jehonëTIRANË-Arkeologët shqiptarë ekspozuan sot në kryeqytet bustin e atletit të panjohur, që u zbulua disa ditë më parë në qendrën histroike të Apollonisë, pranë Fierit. Vepra mendohet se i përket gjysmës së dytë të shekullit të dytë pas erës së re ka bere jeohen te madhe mediatike ne mbare Boten. Busti po studiohet me kujdes nga ekspertët për vlerat e mëdha artistike dhe historike. Vepra nuk ka asnjë dëmtim fizik dhe është gjetur e plotë dhe e ruajtur mirë, ashtu siç është ekspozuar në Apolloni mbi 18 shekuj më parë
I pranishëm në ekspoze dhe kryeminsitri Sali Berisha. “Skulptura e zbuluar së fundi në Apolloni është dëshmi e përjetësisë së kombit shqiptar, një përjetësi e bazuar në View full article »

Përmbytet sërish teatri antik i ApolonisëTeatri antik i Apolonisë është përmbytur sërish nga shirat e ditëve të fundit, duke e thelluar dëmin e bërë në fillim të muajit dhjetor. Kjo ka sjellë rrëshqitje të mëtejshme të dherave, në një gjatësi prej një metri. Lajmi konfirmohet nga vetë drejtori i Parkut Arkeologjik të Apolonisë, Marin Haxhimihali. I kontaktuar dje nga “Gazeta Shqiptare”, ai tha se shirat e ditëve të fundit kanë dëmtuar për së dyti gjatë këtij viti zonën pranë teatrit. “Në ditët kur ka pasur reshje ne jemi përpjekur që ta pastrojmë zonën nga uji, duke e larguar atë me motopompë, po pas një ore shi, gjithçka kthehet si në fillim. Duket si legjenda e Rozafës”, – sqaron Haxhimihali. Nga ana tjetër, ai nuk sheh zgjidhje të këtij problemi para stinës së pranverës, çka nënkupton mot më të mirë. “Me ikjen e dimrit shpresojmë të ndërhyhet, duke marrë parasysh studimin gjeologjik”, – thotë drejtori i parkut. Ai e sheh të domosdoshme, në mos asgjë tjetër, një ndërhyrje tek burimi i nëndheshëm. “Shkaku më i madh i kësaj që po ndodh ka të bëjë me burimin e hershëm nën dhé që s’është marrë parasysh. Duhet krijuar një lloj rrjeti që e shkarkon ujin diku tjetër, për të zvogëluar dëmin e përmbytjen”, – përfundoi ai.  View full article »

Dietat me mollëTIRANË-Frazeologjia angleze e përshkruan këtë frut kështu: “Një mollë në ditë, i thotë mjekut ik”, që do të thotë se efektet e saj janë të shumta dhe mjaft kurative. Dyqani “Bimë Mjekësore, Linja kozmetike ‘orient Line’ bën të ditur se sipas një studimi që ka bërë studioja e njohur e dietave “San Xhorxh” në Londër, vihet re se mes 50 personave të cilët kanë mbajtur dietë me fruta, ata që kanë përdorur mollën si dietë kanë mundur të humbasin disa kilogramë brenda dhjetë ditëve, pa dëmtuar organizmin. Studiuesit tregojnë se në shumicën e rasteve aplikimi i dietave bëhet shkak për prishjen e regjimit të shëndetit tonë, duke pasur efekte negative mbi shëndetin. Ndërkohë që me mollën nuk ndodh kështu. View full article »

Ndiqe

Merreni çdo postim të ri drejt e te email-et tuaja.